Wywabianie plam :

Wywabianie plam
Plamy z kleju
Plamy z kleju uniwersalnego można wywabić z tkanin i dywanów acetonem. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby kolory tkaniny nie wyblakły.

Plamy z piwa
Czyścić słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej (salmiaku), a potem spłukać czystą wodą.

Plamy z krwi
Natychmiast spłukać zimną wodą z solą.
Nigdy nie używać ciepłej wody! Na dywanie: najpierw namoczyć plamę zimną wodą, a potem delikatnie trzeć mocno rozcieńczonym amoniakiem.

Plamy z jajka
Obrus zaplamiony jajkiem trzeba natychmiast natrzeć mokrą solą albo wodą z octem, zostawić na jakiś czas, potem spłukać zimną wodą.

Plamy z truskawek
Plamy truskawkowe należy namoczyć przed zwykłym praniem w gorącej wodzie z octem

Plamy z tłuszczu
Zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką, talkiem albo sproszkowanym sepiolitem (pianką morską) i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę , zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy
ze swetrów i dzianin.

Zastarzałe tłuste plamy
Stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.

Pasta do zębów czyści też plamy
Jeśli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.

Brzydka obwódka
Wokół plamy usuwanej środkiem do wywabiania plam nie zrobi się obwódka, jeśli miejsce to natychmiast wysuszysz suszarką do włosów.

Plamy z trawy
Absolutnie nie powinny być zmywane wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć.
Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu albo rozcieńczonego amoniaku. Należy zwilżyć plamy alkoholem, odczekać, a dopiero potem spłukać zimną wodą.

Plamy z gulaszu
Są wprawdzie dość trudne do usunięcia, ale można sobie z nimi poradzić. Na wilgotną szmatkę nalej trochę płynu do mycia naczyń i mocno natrzyj nim plamę. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność kilka razy.

Plamy z czarnych jagód
Z rąk – usuwa się sokiem cytrynowym; z lnu – kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 minut); z wełny usuwa się cytryną, a z jedwabiu – spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.

Plamy z jodyny
Zwilżyć i natrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem, przez co plama ściemnieje. Potem tak długo płukać czystą wodą, aż plama zniknie zupełnie.

Plamy z kawy
Na obrusie albo na ubraniu należy natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą. Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła.
Na dywanie: polać wodą mineralną i osuszyć, przykładając ściereczkę; w razie potrzeby doczyścić spirytusem.

Plamy z tuszu do długopisu
Trzeba natrzeć kilka razy spirytusem, a potem wywietrzyć tkaninę i starannie wypłukać. Z rąk bez trudu usuniesz plamy po długopisie pastą do zębów.

Plamy ze szminki
Zazwyczaj znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami! Plamy możesz też zwilżyć gliceryną, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.

Plamy z makijażu
Z ciemnej garderoby schodzą przez lekkie tarcie kawałkiem chleba.

Plamy z lakieru do paznokci
Lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, bo je zniszczysz.

Plamy z nikotyny
Można je zlikwidować, nacierając palce sokiem cytrynowym albo margaryną.

Plamy z owoców
Póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą.
Niekiedy pomaga również rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku).

Plamy z perfum
Są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo z aksamitu.Jeśli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz w wodzie z mydłem, plamy zazwyczaj schodzą.
Z tkanin wełnianych plamy wywabia się rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.

Plamy z nafty
Łatwo schodzą w ciepłej wodzie z mydłem.

Plamy z rdzy
Z białych tkanin można wywabić gorącym sokiem cytrynowym. Ostrożnie z delikatnymi tkaninami! Plamy z rdzy można też zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem uprać tak jak zwykle.

Plamy z czerwonych buraków
Trzeba natychmiast spłukać zimną wodą i zostawić na noc namoczone w zimnej wodzie. Potem natrzeć plamę skondensowanym (nie rozcieńczać) środkiem do prania w płynie i wypłukać.
Można też posypać wilgotną plamę boraksem i – w zależności od rodzaju tkaniny – polać gorącą wodą.

Plamy z czerwonego wina
Posypuje się grubą warstwą soli, która wchłania kolor i wilgoć. Wypłukać wodą mineralną. Świeże plamy z czerwonego wina można również usunąć białym winem albo szampanem. Ślady po ich użyciu schodzą w praniu.

Plamy z sadzy
Nigdy nie powinny być usuwane na mokro. Spróbuj je zetrzeć kawałkiem miękkiego białego pieczywa albo posyp grubo solą, zostaw na chwilę i wyczyść szczoteczką.

Plamy z pleśni
Usunąć następującym roztworem: 20 części wody, 5 części nadtlenku wodoru i 1 część amoniaku.
Można też polać zwilżoną wodą plamę sokiem cytrynowym i posypać solą. Z wyrobów skórzanych usuwa się plamy z pleśni wodnym roztworem spirytusu (proporcje: 1:1). Potem skórę trzeba porządnie natłuścić. Z bardzo delikatnej skóry plamy ściera się kawałkiem świeżego chleba, a potem poleruje powierzchnię wełnianym gałgankiem.

Plamy z czekolady
Zazwyczaj nie schodzą w zwykłym praniu. Niekiedy skutkuje papka sporządzona z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem] starannie zmyj ciepłą wodą.

Plamy z pasty do butów
Dają się zlikwidować terpentyną, spirytusem albo rozcieńczonym amoniakiem.

Plamy z potu
Pot usuwa się rozcieńczonym amoniakiem, spirytusem albo octem.

Plamy z nadpalenia
Nadpalenia należy natychmiast natrzeć wodą z octem albo z boraksem i spłukać czystą wodą.

Plamy ze szpinaku
Natrzyj je surowym ziemniakiem, a następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem.

Plamy ze smoły
Naciera się masłem albo gliceryną, zostawia środek na jakiś czas, a potem spiera. W razie potrzeby można też użyć benzyny.

Plamy z atramentu
Moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym). Plamy z atramentu na meblach schodzą po użyciu soku z rabarbaru.

Plamy z wosku
Trzeba przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. W razie potrzeby, można też użyć benzyny. Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się rozpuszczalnikiem.

Plamy z wody
Na jedwabiu: natychmiast wytrzyj do sucha! Inaczej po plamie pozostanie obwódka.

Poradnik pani domu - Medykamenty wiedzy © 2016 Frontier Theme