Obuwie :

Obuwie
Więcej połysku
Obuwie z gładkiej skóry nabierze wyjątkowo pięknego połysku, jeśli po wypastowaniu wypolerujesz buty starą nylonową pończochą.

Skóra wodoodporna
Buty z gładkiej skóry staną się wodoodporne, a także wyjątkowo miękkie, jeśli będziesz je nacierać olejem rycynowym.

Lakier do sznurowadeł
Wystrzępione końcówki sznurowadeł trzeba skręcić i zanurzyć w bezbarwnym lakierze do paznokci albo w kleju, a wtedy znów będą się łatwo przewlekać przez dziurki.

Sznurowadła nie do zerwania
Sznurowadła możesz zabezpieczyć przed zerwaniem, jeśli przed użyciem namoczysz je w zasadowym octanie glinu (płynie Burowa).

But farbuje
Jeśli buty farbują od środka i zostawiają ślady na skarpetach i rajstopach, trzeba je wewnątrz przetrzeć octem albo spryskać lakierem do włosów.

Tanie prawidła
Jeśli zwiniesz w rulon kolorowe czasopismo, będziesz mieć tanie i praktyczne prawidła do butów.

Prawidła domowej roboty
Prawidła do butów możesz zrobić sama: wypchaj papierem gazetowym stare nylonowe pończochy i zawiąż je na odpowiedniej wysokości w supeł. Pozostałą część pończochy odetnij i prawidła gotowe.

Wyschnięta pasta do butów
Wyschnięta pasta do butów znów będzie miękka i smarowna, jeśli na chwilę postawisz pojemnik na czymś ciepłym albo rozmieszasz pastę z kilkoma kroplami mleka lub oleju terpentynowego.

Nowy but uwiera
Kupiłaś nowe, piękne buty, ale, niestety, uwierają? Naciągnij na prawidła wełniane skarpety, zwilżone spirytusem, włóż do butów i zostaw w nich na cały dzień. Możesz też wlać do butów trochę alkoholu, założyć od razu na nogi i chodzić w nich do wyschnięcia.

Rozklepywanie pięty
Jeśli but uwiera cię w piętę, zwilż skórę spirytusem i lekko rozklep młotkiem twarde miejsce od środka.

Mokre buty
Przemoczone buty wypchaj papierem gazetowym, żeby wchłonął wilgoć i połóż buty na boku. Nie susz mokrego obuwia bezpośrednio na piecu albo kaloryferze, ponieważ zniszczy się skóra – stwardnieje i popęka.

Codziennie zmieniaj obuwie
Jedną parę skórzanego obuwia powinno się nosić z przerwami, tzn. przez jeden dzień, a potem należy je odstawić, aby skóra mogła się dobrze przewietrzyć. Od razu po zdjęciu butów, póki są jeszcze ciepłe, wkładaj do nich prawidła, a wtedy buty nie stracą fasonu.

Lakierki czyścić mlekiem
Lakierki można czyścić mlekiem, wazeliną albo specjalnym płynem do skóry lakierowanej.
Od zwykłej pasty do butów lakierki straciłyby połysk.

Lakier pęka na zimnie
Lakierki źle znoszą chłód, dlatego nim wyjdziesz z domu, załóż je i trochę pochodź po mieszkaniu, żeby rozgrzały się od wewnątrz. Dzięki temu  zapobiegniesz pękaniu lakierowanej skóry.

Popękane lakierki
But z popękaną lakierowaną skórą należy nałożyć na kopyto (szewskie) i posmarować białkiem jaja.

Lakier bez połysku
Zmatowiałe lakierki znów będą błyszczeć jeśli natrzesz ją przepołowioną cebulą i wypolerujesz.

Polakieruj obcasy
Obcasy wysokich butów nie będą się rysować i dłużej zachowają estetyczny wygląd, jeśli od czasu do czasu pomalujesz je bezbarwnym lakierem do paznokci.

Białe obcasy
Porysowane i wyszczerbione obcasy białych butów będą się lepiej prezentować, jeśli je pomalujesz korektorem (do błędów maszynowych).

Obuwie tekstylne
Jeśli upierzesz płócienne buty w pralce automatycznej w temperaturze 40 stopni, będą idealnie czyste. Białe lniane buty znów będą wyglądały ładnie, jeśli je nasmarujesz papką z kredy szlamowanej zmieszanej z mlekiem. Zostaw papkę na butach, aż całkowicie zaschnie.

Wodoodporne podeszwy
Skórzane podeszwy butów nasmaruj olejem lnianym albo pokostem.
Oba te środki konserwują i impregnują skórę. Powyższy sposób sprawdza się przede wszystkim przy używanym obuwiu o wyrobionych podeszwach, łatwiej wchłaniających wilgoć.

Śniegowe zacieki
Brzydkie “śniegowe” zacieki na skórzanym obuwiu można usunąć naftą. Skórę zamszową najlepiej mocno wyszczotkować namydloną szczoteczką do rąk.

Ostrożnie z chemikaliami
Zamszowe buty dłużej wyglądają ładnie, jeśli są spryskiwane specjalnym środkiem do pielęgnacji zamszu. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ opary tego środka są najczęściej szkodliwe dla zdrowia, dlatego operację należy wykonywać tylko na świeżym powietrzu.
Świeżo zaimpregnowane buty zostaw na jakiś czas na balkonie albo przy oknie, żeby dobrze wywietrzały.

Gumowa szczotka do zamszu
Zamszowe buty powinny być po każdym użyciu szczotkowane gumową szczoteczką. Znoszone buty z zamszu można potrzymać chwilę nad parą, żeby wyprostowało się włosie. Potem należy wyszczotkować buty miękką szczoteczką.

Kalosze
Zabłocone kalosze najlepiej myje się wodą z mydłem, a trudno usuwalne plamy czyści się benzyną. Potem trzeba natrzeć gumową powierzchnię olejem i wypolerować. Absolutnie nie wolno suszyć gumowego obuwia bezpośrednio na grzejniku, ponieważ guma kruszeje i pęka pod wpływem ciepła.

Buty kupuj po południu
Rano nasze stopy są mniejsze, dlatego buty kupione przed południem zwykle okazują się za ciasne.

Poradnik pani domu - Medykamenty wiedzy © 2016 Frontier Theme