Prasowanie :

Prasowanie
Trwałe kanty
Jeśli spryskasz spodnie krochmalem od wewnętrznej strony tkaniny, w miejscu gdzie powinny być kanty, i pozostawisz go do zaschnięcia, a następnie wyprasujesz spodnie tak jak zwykle, kanty będą trzymały się dłużej.

Bez prasowania
Jeśli używasz automatycznej suszarki do bielizny, natychmiast po zakończeniu programu wyciągnij z niej pranie, póki rzeczy są jeszcze ciepłe i łatwo je rozprostować; dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego prasowania.

Odwapnianie żelazka
Do żelazka z nawilżaczem wlej od czasu do czasu trochę wody z octem i pozostaw roztwór na całą noc. Rano razem z wodą wylejesz wapienny osad.

Odparuj żelazko
Przed użyciem żelazka z nawilżaczem dobrze odparować je dwa, trzy razy w celu usunięcia z wnętrza resztek kamienia.

Perfumy w żelazku
Jeśli do wody w żelazku z nawilżaczem dolejesz kilka kropelek swoich ulubionych perfum, ubrania będą pachnieć tak, jak lubisz.

Uwaga: mokra podłoga
Uważaj, aby podczas prasowania nie stać na wilgotnej podłodze. Może to być niebezpieczne.

Spryskuj ciepłą wodą
Do spryskiwania garderoby przed prasowaniem używaj ciepłej wody. Szybciej będziesz mogła rozpocząć prasowanie, ponieważ ciepła woda lepiej i bardziej równomiernie wsiąka w tkaninę.

Welur po lewej stronie
Unikniesz wyświeconych plam na ubraniu z weluru, jeśli zawsze będziesz je prasować po lewej stronie.

Dbaj o flanelę
Dłużej będziesz mogła nosić ubranie z wełnianej flaneli, jeśli zawsze będziesz go prasowała przez wilgotną zaparzaczkę. Dzięki temu ubranie nie wyświeci się.

Prasowanie koszul
Przy prasowaniu męskich koszul powinnaś przestrzegać następującej kolejności: najpierw kołnierzyk i mankiety, potem rękawy i część przednia, a na końcu tył koszuli. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele niepotrzebnego wysiłku.

Ładna plisa z guzikami
Plisę, do której są przyszyte guziki bluzki czy koszuli, najlepiej prasuje się na miękkim podłożu (np. ręczniku frotte), aby nie odciskały się guziki.

Prasowanie plisowanej spódnicy
Znacznie sobie ułatwisz prasowanie plisowanej spódnicy, jeśli przedtem pospinasz fałdy spinaczami biurowymi.

Sweter z aplikacją
Aplikacje (z tworzywa, metalowej przędzy) na swetrach i bawełnianych koszulkach nie zniszczy się przy prasowaniu, jeśli je przykryjesz papierowym ręcznikiem.

Sztruks po lewej stronie
Aby spodnie ze sztruksu nie wyświeciły się, należy je zawsze prasować po lewej stronie. Potem można wyszczotkować materiał po prawej stronie.

Krepa
Aby nie zniszczyć charakterystycznej szorstkiej powierzchni krepy, trzeba ją prasować na ręczniku frotte.

Krochmal z solą
Jeśli do krochmalu dodasz trochę soli, unikniesz potem przyklejania się wykrochmalonej bielizny do żelazka.

Mydło rdzeniowe
Jeśli dodasz do krochmalu kilka płatków mydła rdzeniowego, bielizna da się wyjątkowo dobrze wyprasować.

Gładkie żelazko
Jeśli spód żelazka jest brudny i lepi się, możesz go oczyścić na dwa sposoby: albo postaw na chwilę zimne żelazko na szmatce zwilżonej octem, a potem przetrzyj nią spód, albo przeciągnij gorącym żelazkiem po papierze posypanym solą.

Poradnik pani domu - Medykamenty wiedzy © 2016 Frontier Theme