Pranie i czyszczenie :

Pranie / czyszczenie
Proszki bez fosforanów
Używaj do prania wyłącznie takich środków piorących, które nie zawierają fosforanów (a ściślej: orto trójfosforanu sodu), zatruwających zbiorniki wodne. W ten sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.

Ocet zmiękcza wodę
Używając środków zmiękczających wodę do prania niepotrzebnie tylko zatruwasz środowisko. Środki te zawierają substancje powierzchniowo czynne, które częściowo pozostają w bieliźnie i zazwyczaj zmniejszają higroskopijność tkaniny Może też się zdarzyć, że wywołają skórne alergie. Zamiast chemikaliów, do zmiękczania wody można używać octu. Dodaje się go do ostatniego płukania. Działa identycznie, a nie zatruwa wód.

Cukier usztywnia
Aby usztywnić firanki albo ozdobne szydełkowe serwetki, należy dodać do ostatniego płukania roztwór cukru.

Sól czyści
Firanki będą dłużej czyste, jeśli do wody, w której je pierzesz, wsypiesz garść soli.

Moczenie w soli
Bawełniane chustki do nosa i serwetki, których nie sposób dobrze doprać w pralce, należy przed praniem namoczyć na cały dzień w wodzie z solą.

Resztki mydła
Zbieraj resztki starych mydeł i przechowuj w słoiku z wodą. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką pachnący roztwór mydlany do drobnych przepierek.

Aksamit czyść aksamitem
Aksamit najlepiej czyści się drugim kawałkiem aksamitu. Zwilż lekko aksamitny gałganek i czyść tkaninę pod włos, a znikną wszelkie wgniecenia.

Tłusty kołnierz
Przetłuszczony kołnierz z aksamitu najlepiej czyści się beznzyną.

Zapylony aksamit
Aksamit pokryty drobniutkimi pyłkami będzie idealnie czysty, jeśli zanurzysz w soli szczotkę do czyszczenia ubrań i lekko wyszczotkujesz nią tkaninę. Nawet stare, znoszone ubranie z aksamitu będzie wyglądać schludnie po tym zabiegu.

Brudne kołnierze i mankiety
Zabrudzone kołnierze i mankiety należy zwilżyć i natrzeć mydłem rdzeniowym (zażółcone kołnierze można też nacierać kredą).Po 10 minutach sczyścić mydło szczoteczką do paznokci, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.

Szampon do brudnych kołnierzyków
Jeśli kołnierzyk koszuli jest bardzo brudny, trzeba go natrzeć szamponem do włosów, który rozpuści tłuszcz. Po godzinie upierz koszulę tak jak zwykle.

Welur po lewej stronie
Jeśli ubranie z weluru będziesz prać po lewej stronie, nie poprzyczepiają się do niego kłaczki i pyłki.

Herbata farbuje
Może masz ochotę ufarbować stary, kiedyś biały, a teraz poszarzały podkoszulek na beżowo albo na brązowo? Jeśli tak, to namocz go w wywarze z czarnej herbaty. Im ciemniejszy chciałabyś kolor, tym mocniejsza musi być esencja i tym dłużej powinna w niej leżeć tkanina.

Pożółkła bielizna
Pożółkłą bieliznę najlepiej namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać tak jak zwykle.

Proszek do pieczenia wybiela
Wielokrotnie gotowana bielizna pościelowa i poszarzałe firanki znów będą śnieżnobiałe, jeśli do głównego prania wsypiesz jedno opakowanie proszku do pieczenia.

Ocet zabija zapach potu
Nieprzyjemny zapach potu zniknie, jeśli miejsca przepocone wypłuczesz w silnym roztworze octu.

Pierz w powłoczce
Jeśli ubrania, które łatwo się strzępią, włożysz do powłoczki na poduszkę, możesz je bez obawy załadować do pralki razem z innymi rzeczami.

Worek do prania z firanki
Uszyj ze starej białej firanki worek do prania rzeczy w pralce. Jest to idealny sposób bezpiecznego prania delikatnej bielizny albo nylonowych pończoch.

Wodoodporna wełna
Aby wełniane rękawiczki były bardziej odporne na wilgoć, musisz je namoczyć na godzinę w zasadowym octanie glinu (płynie Burowa).

Jaśniejsze dżinsy
Ciemne dżinsy będą jaśniejsze, jeżeli proszek do prania zmieszasz z proszkiem do pieczenia.

Bielsze dzięki cytrynie
Białe koszule męskie, poszarzałe od częstego prania, znów będą śnieżnobiałe, jeśli je upierzesz razem z kilkoma plasterkami cytryny.

Angora jest wrażliwa
Ze swetrami z angory i z mohairu trzeba się obchodzić bardzo delikatnie. Najlepiej pierze się je w łagodnym szamponie do włosów i w chłodnej albo letniej wodzie. Jeśli masz sweter z angory albo mohairu, który mocno “obłazi”, włóż go do plastikowego worka i zamroź na pewien czas.

Miękka wełna
Aby wełniane ubrania nie straciły miękkości, musisz pamiętać, aby woda do płukania miała tę samą temperaturę co woda do prania. Gwałtowna różnica temperatur powoduje sztywnienie wełnianych ubrań. Do ostatniego płukania możesz też wlać trochę octu, który dodatkowo zmiękczy wełnę.

Puszysty puch w kurtce
Puch w kurtce puchowej nie zesztywnieje i nie zbije się podczas prania (w pralce automatycznej, zaprogramowanej na pranie delikatnych tkanin, temperatura 30 stopni), jeżeli będziesz ją suszyć w automatycznej suszarce, nastawionej na niski stopień i letnią temperaturę, a do bębna wrzucisz piłkę tenisową.

Czysta podszewka
Jedwabną podszewkę futrzanego palta najlepiej czyści się tamponem waty nasączonym spirytusem.

Parasol jak nowy
Twój parasol będzie wyglądał jak nowy, jeśli od czasu do czasu przetrzesz go szmatką nasączoną spirytusem. Susz otwarty parasol!

Skarpety tenisowe w boraksie
Skarpety do gry w tenisa, zafarbowane od kontaktu z czerwonym podłożem kortu, znów będą śnieżnobiałe, jeśli namoczysz je na noc w roztworze boraksu.

Białe znów białe
Aby poszarzałe pięty w znoszonych białych skarpetach znów były, białe, należy je uprać w wodzie z dodatkiem cytryny.

Suwak zamknij
Zanim zaczniesz prać ubranie z suwakiem, musisz go zasunąć. Dzięki temu po upraniu suwak będzie działał tak samo dobrze jak przed.

Kostium kąpielowy płucz starannie
Kostium kąpielowy, używany do morskich kąpieli, powinnaś co wieczór starannie płukać, bo inaczej słona woda zniszczy tkaninę.

Poradnik pani domu - Medykamenty wiedzy © 2016 Frontier Theme