Biżuteria :

Biżuteria
Lśniące kamienie szlachetne
Jeśli kamienie szlachetne, takie jak diamenty, szafiry, rubiny albo szmaragdy, straciły połysk, zwykle wystarczy wypolerować je miękką szmatką. Od czasu do czasu możesz je też namoczyć w letniej wodzie z mydłem i kilkoma kroplami wodnego roztworu amoniaku. Brud z oprawy kamienia należy
delikatnie usuwać miękką szczoteczką do zębów, następnie wypłukać czystą wodą i osuszyć.

Myj ręce bez biżuterii
Zawsze zanim umyjesz ręce albo zabierzesz się do kuchennych zajęć, zdejmuj pierścionki, obrączki i bransolety. Tłuszcz i detergenty niszczą połysk złota, srebra i kamieni szlachetnych.

Szmaragd nie lubi słońca
Szmaragdy, opale, topazy i lapis lazuli to kamienie, które źle znoszą słońce. Intensywne działanie promieni słonecznych zmienia charakterystyczną barwę tych kamieni. Pamiętaj więc, żeby ich nie nosić na plaży.

Corega Tabs czyści złoto
Biżuterię ze złota i platyny najlepiej wyczyścisz, jeśli rozpuścisz w szklance jedną tabletkę środka do mycia protez zębowych i włożysz ozdoby na jakiś czas do roztworu. Jeśli po kąpieli wypolerujesz je irchą, będą pięknie błyszczeć.

Popiół z papierosów
Złote łańcuszki doskonale czyści się suchym popiołem z papierosów albo cygar.

Proszek do pieczenia czyści złoto
Nasyp trochę proszku do pieczenia na wilgotny tampon z waty i wyczyść nim złote łańcuszki i pierścionki.

Matowe złoto
Jeśli nasmarujesz zmatowiałe złote ozdoby sokiem z cebuli, a po paru godzinach wypolerujesz je miękką szmatką, znów będą lśnić jak nowe.

Supeł na naszyjniku
Jeśli na sznurze naszyjnika zrobił się supeł, z którym nie możesz sobie poradzić, skrop go kilkoma kroplami oleju i pozostaw na jakiś czas. Potem szpilką rozsupłasz supeł bez trudu.

Srebro w folii aluminiowej
Srebrne ozdoby, które nosisz rzadko, przechowuj owinięte w miękką ściereczkę do czyszczenia srebra. Możesz je też zawinąć w czarną bibułkę albo w folię aluminiową, a wtedy na pewno nie pokryją się ciemnym nalotem.

Błyszczące srebro
Poczerniałym ozdobom ze srebra przywrócisz piękny połysk, jeśli je wyczyścisz zwykłą pastą do zębów. Tak samo możesz postępować ze srebrnymi sztućcami.

Srebro w kąpieli
Srebrne łańcuszki znów będą błyszczeć, jeśli je wykąpiesz w gorącej wodzie z odrobiną mydła rdzeniowego z dodatkiem amoniaku.

Perła musi mieć kontakt ze skórą
Naszyjnik z pereł powinnaś nosić jak najczęściej, ponieważ perły, dzięki zetknięciu z ludzką skórą utrzymują swój piękny kolor i blask. Ostrożnie z lakierem do włosów i perfumami w rozpylaczu! Jeśli niechcący spryskasz nimi perły, natychmiast musisz je starannie powycierać.

Kwas rozpuszcza perły
Nie wolno dopuścić do kontaktu pereł z kwasami! Nigdy zatem nie czyść ich amoniakiem czy solą amoniakalną, ponieważ mogą się rozpuścić. Jeśli chcesz umyć naszyjnik z pereł, włóż go na kilka godzin do roztworu płatków mydlanych, a wtedy i perły, i jedwabny sznureczek naszyjnika będą znów czyste.

Szklane kamienie
Szklane kamienie można czyścić wodą z dodatkiem octu, natomiast naszyjnik ze szklanych paciorków najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem.

Lśniące bursztyny
Bursztyny najlepiej myje się w ciepłej wodzie z mydłem. Od razu po umyciu trzeba je starannie wytrzeć i wypolerować. Nie wolno natomiast zostawić bursztynu w wodzie na dłużej, ponieważ stracą połysk.

Plamy na bursztynie
Tłuste plamki na bursztynie usuwa się kawałkiem chleba albo olejkiem migdałowym. Nie wolno natomiast myć bursztynów alkoholem albo jakimkolwiek rozpuszczalnikiem, ponieważ wtedy matowieją. Jeśli masz na sobie naszyjnik z bursztynów, ostrożnie używaj lakieru do włosów i perfum.

Ostrożnie z opalem
Z opalem trzeba obchodzić się niezwykle ostrożnie. Kamień ten źle znosi wahania temperatury, jest też wyjątkowo kruchy. Równolegle z utratą wilgotności powstają na nim pęknięcia, dlatego od czasu do czasu należy go moczyć w czystej wodzie. Pamiętaj też, żeby przed myciem rąk zdejmować pierścionek z opalem, ponieważ kamień ten nie lubi ani mydła, ani sprayów, ani kremów.

Czyszczenie opalu
Opal najlepiej czyści się paloną magnezją. Włóż kamień na noc do miseczki z proszkiem, a potem wyczyść go miękką szczoteczką.

Lakierowanie biżuterii
Modna biżuteria (z tworzywa, drewna itp.) nie będzie ciemniała ani zostawiała brudnych śladów na skórze i garderobie, jeśli ją zaimpregnujesz bezbarwnym lakierem do paznokci.

Sztuczne diamenty
Jeśli chcesz odróżnić sztuczne diamenty od prawdziwych, włóż je do czystej wody. Nieprawdziwy kamień wygląda w wodzie matowo – prawdziwy lśni w wodzie tak samo jak zawsze.

Zegarek kwarcowy zawsze na ręce
Jeśli nosisz kwarcowy zegarek, staraj się go jak najrzadziej zdejmować z ręki, ponieważ dla kwarcu bardzo ważna jest stała temperatura. Mechaniczne zegarki natomiast należy zdejmować na noc, ponieważ ciepło ciała przyspiesza tężenie smaru w werku.

Poradnik pani domu - Medykamenty wiedzy © 2016 Frontier Theme